Płynne membrany Soudatight należą do komponentów trójwarstwowego montażu okien SWS, który skutecznie przeciwdziała stratom ciepła w budynku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie jest ich zastosowanie.
System ciepłego montażu okien Soudal Window System (SWS) stał się już standardowym rozwiązaniem w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie. System ten umożliwiaskuteczne i trwałe uszczelnienie miejsca styku stolarki ze ścianą zewnętrzną, co diametralnie zmniejsza ryzyko powstania mostków termicznych wokół okna. W rezultacie Soudal WindowSystem eliminuje jedną z najczęstszych dróg niekontrolowanej ucieczki ciepła z wnętrza pomieszczeń i przyczynia się do poprawy charakterystyki energetycznej całego obiektu. W jaki konkretnie sposób cel ten zostaje osiągnięty?
System warstwowego montażu okien
W Soudal Window System uszczelnienie złącza okiennego składa się z trzech poziomów: pianki poliuretanowej, która pełni funkcję materiału termoizolacyjnego, oraz wewnętrznych i zewnętrznych materiałów paroizolacyjnych, które chronią piankę przed wnikaniem do niej wilgoci. Trójwarstwowe uszczelnienie daje gwarancję, że pianka poliuretanowa pozostanie sucha i nie utraci swoich właściwości termoizolacyjnych. W roli materiałów paroizolacyjnych coraz częściej wykorzystywane są płynne membrany Soudatight, które po wyschnięciu tworzą elastyczną powłokę. Na czym polega specyfika płynnych membran Soudatight i w jakich sytuacjach ich użycie jest zalecane?
Jakie są korzyści z używania płynnych membran Soudatight?
Oprócz płynnych membran Soudatight, niezbędne doszczelnienia podczas montażu okien w systemie SWS można wykonać również przy pomocy taśm paroizolacyjnych. Przez długi czas taśmy okienne z Soudal Window System były materiałami najczęściej wykorzystywanymi do zabezpieczenia pianki poliuretanowej przed zawilgoceniem. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością mechaniczną, elastycznością, gęstością włókniny oraz perfekcyjną przyczepnością do typowych podłoży budowlanych. Ich dużym atutem jest także bardzo łatwa aplikacja, która nie wymaga zastosowania żadnych specjalistycznych narzędzi. Z drugiej jednak strony, naklejenie taśmy wymaga odpowiedniego przygotowania otworu okiennego: podłoże powinno być dokładnie wyrównane i ustabilizowane. Problem polega na tym, że w starszych budynkach przygotowanie otworu okiennego przed aplikacją taśmy często wiąże się z dużymi nakładami pracy, bywa bardzo czasochłonne, a niekiedy nawet niemożliwe. W przeciwieństwie do taśm paroizolacyjnych, przed aplikacją powłoki Soudatight tego typu przygotowanie podłoża nie jest konieczne. Stąd płynne membrany są rozwiązaniem zalecanym zwłaszcza w przypadku wymiany okien w starszych obiektach.
Czym są płynne membrany Soudatight i do czego są używane?
Membrany Soudatight to elastyczne powłoki, które zabezpieczają zastosowany podczas montażu okien materiał izolacyjny (czyli piankę poliuretanową) przed działaniem wilgoci, wody opadowej, wiatru i innych czynników atmosferycznych. Membrana wewnętrza chroni piankę poliuretanową przed wnikaniem wilgoci z pomieszczenia. Po wyschnięciu tworzy gazo- i paroszczelną powłokę. Z kolei membrana zewnętrza zapobiega degradacji pianki na skutek działania wilgoci i wody opadowej z otoczenia budynku. Jest to powłoka paroprzepuszczalna, która umożliwia migrację pary wodnej na zewnątrz budynku.
Jakie są główne rodzaje płynnych membran Soudatight i ich zastosowania?
System SWS obejmuje kilka płynnych membran Soudatight, które różnią się miedzy sobą m.in. zastosowaniem – wewnętrznym lub zewnętrznym. Oferta Soudal obejmuje:
- Soudatight LQ – membrana do zastosowań wewnętrznych,
- Soudatight SP – membrana do zastosowań wewnętrznych,
- Soudatight Hybrid – membrana do zastosowań zewnętrznych.
W portfolio firmy znajdziemy także membranę Soudatight WP do wodoszczelnego zabezpieczenia miejsc styku stolarki z podłogą na tarasach i balkonach. Membrana ta przeznaczona jest do zastosowań zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.
Jakie są techniczne właściwości płynnych membran Soudatight?
Płynne membrany Soudatight powstały na bazie dyspersji polimerów hybrydowych. Po polimeryzacji tworzą elastyczną powłokę, odporną na uszkodzenia. Charakteryzuje się bardzoniskim stopniem emisji substancji lotnych. Są doskonale przyczepne do typowych podłoży budowlanych, w tym do:
- tynku,
- betonu,
- cegły,
- drewna.
Soudatight LQ jest membraną wzmocnioną włóknami.
Jak aplikować płynne membrany Soudatight?
Płynne membrany Soudatight różnią się między sobą również sposobem aplikacji. Membrana Soudatight LQ przystosowana jest do nakładania zwykłym pędzlem malarskim. Membranę Soudatight Hybrid aplikuje się za pomocą pistoletu ręcznego lub specjalnego pistoletu pneumatycznego Jetflow 3 Sachet 600. Z kolei Soudatight SP jest membraną do natrysku za pomocą bezpośrednio z opakowania, za pomocą specjalnego agregatu natryskowego.