W procesie budowy domu konstrukcja dachu wieńczy stan surowy zamknięty, ale ze względu na parametry związane z energooszczędnością jest ona niezwykle istotna. Izolowanie dachów jest ważnym etapem zabezpieczania budynków przed stratami ciepła – brak prawidłowej izolacji termicznej może skutkować ucieczką przez dach aż 30% ciepła. Na rynku dostępne są różne materiały, które powszechnie stosowane są do termoizolacji dachów płaskich. Soudal oferuje innowacyjne technologie, które gwarantują szczelność i wytrzymałość mechaniczną dachów na długie lata.
Co to jest
Soudatherm Roof?
Soudatherm Roof to niezawodny system klejów poliuretanowych do skutecznego mocowania materiałów izolacyjnych do dachów płaskich, opracowany przez ekspertów Soudal we współpracy z architektami oraz profesjonalnymi ekipami dekarskimi.
System ten jest odpowiedni dla każdego typu pokrycia dachowego i z powodzeniem można wykorzystać go zarówno w przypadku nowego budownictwa, jak i renowacji starych dachów.
Głównymi komponentami Soudatherm Roof są wysokowydajne, bezpieczne w aplikacji kleje poliuretanowe, które zapewniają szybkie i trwałe mocowanie materiałów izolacyjnych. Co istotne, ograniczają one konieczność łączeń mechanicznych, a w konsekwencji nie dopuszczają do powstawania mostków termicznych oraz kondensacji wilgoci w konstrukcji dachu.
Dlaczego warto wybrać Soudatherm Roof?
Soudatherm Roof to system:
- Lepszy niż
łączniki
mechaniczne- efektywna izolacja wszystkich standardowych typów dachów płaskich
- stały koszt montażu, niezależnie od grubości izolacji termicznej
- brak uszkodzeń istniejących konstrukcji dachowych poddawanych renowacji
- brak mostków termicznych i ryzyka kondensacji
- łatwiejszy i bezpieczniejszy montaż izolacji przy attykach, świetlikach, oknach dachowych, wentylatorach itp.
- Lepszy niż
kleje bitumiczne na zimno
- szybsze utwardzenie
- niższe obciążenie konstrukcji masą kleju
- łatwiejszy transport i magazynowanie materiałów na dachu
- nie zawiera rozpuszczalników – nie wchodzi w reakcję z podłożami wrażliwymi chemicznie
- Lepszy niż
kleje bitumiczne na ciepło
- nie stwarza ryzyka pożaru podczas montażu
- niższe obciążenie konstrukcji masą kleju
- łatwiejszy transport i magazynowanie materiałów na dachu
Podłoża
Soudatherm Roof to rodzina wysoko wydajnych klejów poliuretanowych do mocowania materiałów izolacyjnych na powierzchniach różnych typów dachów płaskich.
- Beton
Wylewki betonowe, betonowe elementy prefabrykowane, gazobeton itd. - Stal
Płyty ze stali nierdzewnej (np. Steel Deck R), blacha ocynkowana itd. - Drewno
Sklejka, płyty OSB, płyty laminowane (np. Multi-Plex) itd. - Podłoża bitumiczne
Kleje Soudatherm Roof mają doskonałą przyczepność do większości bitumicznych powłok paroizolacyjnych termozgrzewalnych i samoprzylepnych pokrytych posypką mineralną lub łupkową. W przypadku membran laminowanych folią aluminiową należy usunąć film ochronny osłabiający przyczepność.Nie należy stosować do klejenia membran paroizolacyjnych pokrytych folią PE lub PTFE.
Jakie materiały najlepiej sprawdzają się w termoizolacji dachów płaskich?
Izolowanie dachów jest ważnym etapem zabezpieczania budynków przed stratami ciepła. Na rynku dostępne są różne materiały, które powszechnie stosowane są do termoizolacji dachów płaskich. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza:
- wełna, która charakteryzuje się doskonałymi parametrami ogniowymi,
- styropian (EPS, XPS), który często stosowany jest w formie tzw. styropapy,
- płyty PIR, które cechują się najlepszym współczynnikiem przewodnictwa cieplnego.
Do izolacji dachów płaskich używana jest również natryskowa pianka poliuretanowa, jednak z uwagi na trudności, jakie mogą wystąpić podczas jej aplikacji (np. niekorzystne warunki pogodowe, takie jak wiatr lub deszcz, albo konieczność zastosowania długich węży aplikacyjnych w przypadku izolowania dachów o dużej powierzchni) rzadko sięga się po to rozwiązanie w przypadku izolowania dachów płaskich. Warto przy tym podkreślić, że pianka natryskowa jest nowoczesnym materiałem termoizolacyjnym, który znajduje zastosowanie nie tylko przy izolacji i uszczelnianiu dachów, ale także innych elementów budynku, np. ścian wewnętrznych i zewnętrznych, podłóg, poddaszy czy piwnic.
Najczęściej używane na dachach płaskich materiały izolacyjne, które mogą być mocowane klejami z rodziny Soudatherm Roof:
Materiały organiczne
- PUR / PIR
Poliuretan / Poliizocyjanuran (z powłoką z włókniny mineralnej, laminowane bitumem lub aluminium) - EPS
Polistyren ekspandowany (styropian) - XPS
Polistyren ekstrudowany (styrodur) – zazwyczaj stosowany jest do izolacji dachów odwróconych. Kleje Soudatherm Roof mogą być zastosowane do mocowania płyt izolacyjnych bezpośrednio przed aplikacją warstwy dociążającej. Rekomendujemy użycie elastycznych klejów poliuretanowych Soudatherm Roof 250 lub Soudatherm Roof 330. - PF
Płyty z żywic fenolowych lub typu rezol zazwyczaj mocowane są mechanicznie i pokrywane warstwą balastową. Kleje Soudatherm Roof mogą być zastosowane do mocowania płyt izolacyjnych bezpośrednio przed aplikacją warstwy dociążającej. Rekomendujemy użycie elastycznych klejów poliuretanowych Soudatherm Roof 250 lub Soudatherm Roof 330.
Materiały nieorganiczne
- Wełna mineralna
Wełna mineralna ma niską spójność naturalną. Dlatego ważne jest, aby klej wniknął w płytę izolacyjną w celu uzyskania połączenia z głębokimi warstwami włókien. Zalecamy zastosowanie Soudatherm Roof 170. - EPB
Perlit ekspandowany. Zalecamy zastosowanie Soudatherm Roof 170.
Izolacja przeciwwodna
Nadal w powszechnym użyciu są powłoki bitumiczne. Jednak coraz popularniejsze są powłoki z tworzyw sztucznych wykańczane warstwą włókniny – mocowane zazwyczaj klejami poliuretanowymi. Soudal skupia się wyłącznie na klejeniu powłok pokrytych włókniną. W większości przypadków mogą być bez problemu mocowane klejem Soudatherm Roof 100.
Najpopularniejsze powłoki:
- EPDM
Terpolimery etylenowo-propylenowodienowe - PVC
Polichlorek winylu
Jakie są najczęstsze błędy przy termoizolacji dachów płaskich?
Podczas izolacji dachu płaskiego należy wystrzegać się popełnienia błędów, które obniżają efektywność wykonanej warstwy ocieplenia, a w rezultacie charakterystykę energetyczną całego budynku. Do najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości należą:
- niewłaściwe połączenie płyt izolacyjnych (z wełny, styropianu lub PIR), w efekcie czego na łączeniach powstają mostki termiczne,
- błędy projektowe lub wykonawcze dotyczące kierunków i wysokości klinów spadkowych, które przekładają się na trudności z odprowadzaniem wody gromadzącej się na dachu.
Jaka grubość izolacji jest odpowiednia dla dachu płaskiego?
Prawidłowa termoizolacja dachów zakłada wykonanie warstwy ocieplenia odpowiedniej grubości. O tym, jaką grubość powinna mieć izolacja dachu płaskiego, decydują: wymagany dla danego dachu współczynnik przenikania ciepła (U) oraz współczynnik przewodzenia ciepła (λ). Obecnie dla dachów płaskich obowiązują następujące normy:
- U ≤ 0,15 W/(m²·K)
temperatura w pomieszczeniach wynosi ≥ 16°C,
- U ≤ 0,30 W/(m²·K)
temperatura w pomieszczeniach wynosi między 8 a 16°C.
- U ≤ 0,70 W/(m²·K)
temperatura w pomieszczeniach wynosi mniej niż 8°C.
Jakie są różnice między tradycyjnym a odwróconym układem warstw na dachu płaskim?
Tzw. dach odwrócony różni się od tradycyjnego przede wszystkim sposobem, w jaki ułożona jest warstwa hydroizolacyjna oraz warstwa termoizolacyjna. Na dachu odwróconym – w przeciwieństwie do tradycyjnego – pierwszą warstwę stanowi hydroizolacja, a kolejną termoizolacja, do wykonania której używa się materiału o dużej wodoszczelności, np. XPS czy PIR (zdecydowania nie jest rekomendowane w tym przypadku zastosowanie wełny lub EPS). Dach odwrócony wyróżnia się wysokimi walorami użytkowymi i można na nim np. uprawiać rośliny (na dachach odwróconych często projektowane są tarasy lub ogrody).
Jak przygotować dach płaski przed aplikacją warstw termoizolacyjnych?
Przed rozpoczęciem izolowania dachu płaskiego wskazane jest oczyszczenie podłoża, co wzmacnia adhezyjność materiału zastosowanego do ocieplenia dachu. Niektóre projekty izolacji dachów przewidują również wykonanie warstwy paroizolacyjnej na podłożu nośnym.
Jakie są zalety termoizolacji dachu płaskiego w kontekście oszczędności energetycznej?
Prawidłowo wykonana termoizolacja dachów płaskich oznacza minimalizację ryzyka powstania mostków termicznych, które stanowią drogę niekontrolowanej ucieczki ciepła z budynku. W rezultacie poprawie ulega charakterystyka energetyczna całego obiektu, co mieszkańcy odczuwają m.in. poprzez zdecydowanie niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Dlatego izolacja i uszczelnianie dachów jest zadaniem, które najlepiej powierzyć wykwalifikowanym profesjonalistą – zaangażowanie w to przedsięwzięcie sprawdzonych fachowców uchroni nas przed kosztownymi błędami.
Masz pytanie odnośnie naszej oferty?
Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.