Chcesz błyskawicznie poprawić izolację termiczną w swoim domu? W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są zalety i zakres zastosowania pianki termoizolacyjnej natryskowej DIY.
Natryskowa pianka termoizolacyjna w spray-u firmy Soudal jest przeznaczona do samodzielnego wzmacniania lub uzupełniania warstwy izolacji. Z łatwością dociera do wszelkich zakamarków, umożliwia bardzo szybkie przeprowadzenie niezbędnych prac i gwarantuje doskonałą izolacyjność cieplną oraz akustyczną. Jakie są inne zalety natryskowej pianki termoizolacyjnej i w jakich sytuacjach warto zastosować to rozwiązania?
Jakie są właściwości pianki termoizolacyjnej natryskowej?
Natryskowa pianka termoizolacyjna jest gotowa do użycia i przystosowana do aplikacji za pomocą standardowego pistoletu do pian. Oferowana jest również w wersji z wbudowanym aplikatorem Genius Gun, opatentowanym przez firmę Soudal. Wygodny uchwyt Genius Gun gwarantuje precyzyjne i oszczędne dozowanie piany nawet jedną ręką, a także pozwala używać jej wielokrotnie przez okres do 6 tygodni od otwarcia puszki, eliminując ryzyko zablokowania zaworu.
Natryskowa pianka termoizolacyjna w spray-u skutecznie przeciwdziała kondensacji pary wodnej, jest odporna na działanie wilgoci, grzybów i pleśni, a także wielu chemikaliów. Dzięki obrotowej dyszy możemy ją wygodnie aplikować zarówno w pionie, jak i poziomie. Pianka ta ma perfekcyjną przyczepność do większości podłoży budowlanych, w tym do:
- betonu,
- betonu komórkowego,
- drewna i materiałów drewnopochodnych,
- płyt gipsowo-kartonowych i włókno-cementowych
- tynku,
- kamienia,
- pianek izolacyjnych poliuretanowych i fenolowych,
- podłoży bitumicznych z posypką,
- metali,
- wielu tworzyw sztucznych (z wyjątkiem silikonu, PE, PP i PTFE).
Dodatkowo nie zawiera substancji szkodliwych dla warstwy ozonowej oraz spełnia wymagania zawarte w normie EN 14315-1.
Podstawowe zastosowania pianki termoizolacyjnej natryskowej
Natryskowa pianka termoizolacyjna tworzy pozbawioną mostków termicznych powłokę i z łatwością dociera nawet do trudnodostępnych miejsc, w których zastosowanie tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych bywa niemożliwe. Spektrum zastosowań pianki termoizolacyjnej natryskowej obejmuje przede wszystkim: izolację przestrzeni o skomplikowanej geometrii np. na poddaszach i w piwnicach, wygłuszania przepustów i przejść rurowych, ocieplania garaży i nadbudów, a także przyczep kempingowych czy łodzi. Doskonale sprawdza się również przy doszczelnianiu stolarki budowlanej i nadproży, ścian i sufitów oraz innych elementów konstrukcyjnych.
Jakie są zasady aplikowania pianki termoizolacyjnej natryskowej?
Natryskowa pianka termoizolacyjna jest łatwa w aplikacji i umożliwia sprawne przeprowadzenie prac ociepleniowych. Należy przy tym pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad:
- przed nałożeniem pianki należy starannie oczyścić i odtłuścić podłoże,
- rekomendowane jest lekkie zwilżenie powierzchni w celu poprawienia przyczepności pianki i przyspieszenia procesu jej utwardzania,
- prace należy przeprowadzać w temperaturze od +5°C do +30°C,
- przed rozpoczęciem prac konieczne jest wymieszanie zawartości puszki poprzez energicznie potrząsanie nią przez przynajmniej 20 sekund (czynność tę powtarzamy regularnie w trakcie pracy),
- piankę pistoletową należy odpowiednio przygotować do pracy: zakładamy dyszą natryskową na lufę pistoletu i mocno dociskamy, aż usłyszymy charakterystycznego kliknięcie, a następnie mocujemy puszkę w pistolecie i ustawiamy dyszę dozującą w pionie lub poziomie,
- pianka powinna być aplikowana w odległości około 30-40 cm od powierzchni,
- nie należy nakładać warstwy pianki grubszej niż 2,5 cm,
- wykonana warstwa izolacji musi zostać zabezpieczona przed promieniowaniem UV (w tym celu możemy pokryć piankę np. farbą lub panelami dekoracyjnymi)
- ewentualne zabrudzenia najlepiej usuwać od razu, kiedy są jeszcze świeże, np. za pomocą ściereczek czyszczących Swipex (utwardzona piankę należy usuwać mechanicznie lub za pomocą odpowiedniego preparatu, takiego jak PU Remover firmy Soudal) .
Jakie są wyzwania związane z zastosowaniem izolacji natryskowych?
Natryskowa pianka termoizolacyjna w spray-u jest produktem DIY), co oznacza, że prace z jej wykorzystaniem przeprowadzimy bez konieczności zatrudniania ekipy fachowców. W przeciwieństwie do profesjonalnych pianek natryskowych, takich jak Soudafoam SPF, zastosowanie pianki termoizolacyjnej w spray-u nie wymaga użycia specjalnego agregatu do natrysku, który może być obsługiwany wyłącznie przez wykfalifikowanych wykonawców. Niemniej należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń BHP, sformułowanych przez producenta.
Jakie należy podjąć środki bezpieczeństwa przy stosowaniu pianki?
Przed rozpoczęciem prac z użyciem natryskowej pianki termoizolacyjnej, pamiętajmy o zaopatrzeniu się w odpowiednią odzież, w szczególności zaś w rękawice i okulary ochronne. Nie zapominajmy również, że pianki nie można stosować w pobliżu otwartego ognia czy źródła ciepła, a pomieszczenia, w którym przeprowadzane są prace, muszą być dobrze wentylowane. Dodatkowo należy unikać wdychania rozpylonej pianki, a w przypadku zatrucia drogą oddechową powinniśmy czym prędzej zapewnić poszkodowanemu dostęp do świeżego powietrza i w razie potrzeby skontaktować się z lekarzem. Ponadto produkt należy chronić przed dziećmi.