Kluczowym elementem systemu ciepłego montażu stolarki SoudaFrame SWI jest specjalna rama okienna wykonana z materiału GFRP. W poniższym tekście wyjaśniamy, czym charakteryzuje się ten materiał i jakie korzyści daje rama GFRP.
Jednym z priorytetów w branży budowlanej jest obecnie poszukiwanie i opracowywanierozwiązań, które skutecznie przeciwdziałają ucieczce ciepła z wnętrza pomieszczeń. Rezultatem wysiłków, jakie na tym polu podjęła firma Soudal, jest m.in. SoudaFrame SWI(Soudal Window Installation) – system do ciepłego montażu stolarki otworowej w warstwie termoizolacji, przed licem ściany konstrukcyjnej. SoudaFrame SWI gwarantuje radykalne ograniczenie strat energii cieplnej na styku stolarki ze ścianą zewnętrzną, a w konsekwencji – diametralną poprawę charakterystyki energetycznej całego obiektu. Wysoką jakość tego systemu potwierdza certyfikat Passive House Institute, który przyznawany jest wyłącznie rozwiązaniom spełniającym wymagania budownictwa pasywnego. Jakie są komponenty SoudaFrame SWI i na czym konkretnie opiera się jego efektywność?
Rama GFRP
Podstawowym elementem systemu SoudaFrame SWI jest rama montażowa wyprodukowana z innowacyjnego tworzywa GFRP. GFRP jest materiałem kompozytowym, na który składają się głównie włókno szklane oraz żywica reakcyjna. Pierwszy komponent pełni funkcję mechanicznego wzmocnienia, które pochłania siły rozciągające, drugi służy osadzaniu włókien i pochłania siły ściągające. Materiał GFRP od wielu lat znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, np. w przemyśle kolejowym i lotniczym, w produkcji mebli i tekstyliów, a także w branży budowlanej. To nowoczesne tworzywo sztuczne odznacza się wieloma właściwościami, które są niezwykle istotne z punktu widzenia energooszczędnego i pasywnego budownictwa. Do atutów materiału GFRP należą m.in.:
- znakomite parametry izolacyjności termicznej,
- wysoka odporność na korozję,
- niewrażliwość na działanie czynników atmosferycznych,
- stabilność wymiarów,
- niska waga,
- wysoka nośność.
W rezultacie montaż stolarki z wykorzystaniem SoudaFrame SWI pozwala uzyskać najwyższą izolacyjność złącza okiennego.
Montaż stolarki w warstwie termoizolacyjnej
Osadzenie okna bezpośrednio na ramie GFRP maksymalnie ogranicza liczbęzastosowanychłączników mechanicznych i tym samym praktycznie eliminuje ryzykopowstania wokół stolarki mostków termicznych. Ramę można bez problemu dopasować do wielkości otworu okiennego, a do jej przymocowania wykorzystywany jest specjalny klej-uszczelniacz hybrydowy Soudaseal SWI. Z kolei do instalacji okna w ramie GFRPprzeznaczone są kliny dystansowe wielokrotnego użytku. Co ważne, system SoudaFrameSWI jest odpowiedni dla wszystkich typowych profili okiennych i drzwiowych. Rama jest łatwa w montażu, a niezbędne prace instalacyjne może bez trudu wykonać jedna osoba. Dodatkowo materiał GFRP może być poddany recyklingowi i wykorzystany ponownie (np. w przemyśle cementowym).
Integralność z Soudal Window System
Należy pamiętać, że SoudaFrame SWI powinien być stosowany w połączeniu z systemem warstwowego montażu okien SWS (Soudal Window System). Po mechanicznym zamocowaniu stolarki w otworze, szczelinę wokół okna wypełnia się pianką poliuretanową z systemu SWS, a następnie piankę zabezpiecza się przy pomocy odpowiednich materiałów paroizolacyjnych, tj. przy pomocy zewnętrznych i wewnętrznych taśm SWS lub też płynnych membran Soudatight. SoudaFrame SWI jest kompatybilny ze wszystkimi produktami, które wchodzą w skład Soudal Window System. W celu dokonania optymalnego wyboru tych produktów możemy skorzystać z oprogramowania Soudal BIM.