W systemie ciepłego montażu okien SWS taśma paroprzepuszczalna stanowi jedną z trzech warstw uszczelnienia styku okna ze ścianą zewnętrzną. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, w jakiej mierze taśma paroprzepuszczalna wpływa na jakość zamontowanego okna.
Podczas instalacji i wymiany stolarki okiennej bardzo ważną kwestią jest nie tylko jakość samego wyrobu, ale także metoda jego montażu. Energooszczędne okna, które skutecznie minimalizują straty ciepła w budynku, muszą zostać prawidłowo uszczelnione w miejscu, w którym stykają się z murem, jeśli chcemy, aby osiągnęły swoje parametry użytkowe. Inaczej styk okna z murem prędzej czy później stanie się drogą systematycznej i niekontrolowanej ucieczki ciepła z budynku. System trójwarstwowego montażu okien Soudal Windo System (SWS) pozwala uniknąć tego problemu. W jaki sposób? W systemie SWS uszczelnienie złącza okiennego składa się z trzech warstw, a konkretnie z pianki poliuretanowej oraz specjalnych taśm paroizolacyjnych do okien: wewnętrznej (taśma paroszczelna do okien) oraz zewnętrznej (taśma paroprzepuszczalna do okien).
Czym jest taśma paroprzepuszczalna i jakie ma zastosowanie?
Pianka poliuretanowa wykorzystywana jest w systemie SWS jako wysokiej jakości termoizolator. Taśma wewnętrza SWS – tzw. taśma paroszczelna do okien – stanowi barierę dla wilgoci, która w innym przypadku z łatwością przeniknęłaby z wnętrza pomieszczeń do pianki, w konsekwencji czego z czasem materiał termoizolacyjny uległby degradacji. Z kolei taśma zewnętrza ma właściwości paroprzepuszczalne i chroni piankę przed działaniem czynników atmosferycznych ze strony otoczenia budynku.
Jakie są różnice między taśmą paroprzepuszczalną a paroizolacyjną?
O ile zatem taśmy paroszczelne (wewnętrzne) zabezpieczają warstwę izolacji w szczelinie okiennej przed wnikaniem wilgoci z wnętrza budynku, o tyle taśmy paroprzepuszczalne SWS (zewnętrzne) zapobiegają przedostawaniu siędo złącza okiennego wilgoci z otoczenia. Jednak zewnętrzna taśma paroizolacyjna do okien nie tylko zapewnia ochronę piance przed destrukcyjnym działaniem wilgoci i wody opadowej. Ponadto stanowi barierę dla wiatru, a także umożliwia odprowadzanie pary wodnej od wewnątrz złącza okiennego na zewnątrz (zgodnie z podstawową zasadą Soudal Window System, która brzmi: „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”).
Jak taśma paroprzepuszczalna wpływa na izolację termiczną okna?
Dzięki zastosowaniu taśm paroprzepuszczalnych i taśm paroszczelnych podczas montażu stolarki okiennej pianka poliuretanowa pozostaje sucha i skutecznie zapobiega ucieczce ciepła przez okna. Można zatem powiedzieć, że taśma paroprzepuszczalna (podobnie jak taśma paroszczelna do okien) wpływa nie tyle na jakość zamontowanego okna, ile na jakość uszczelnienia styku stolarki okiennej z murem.
Jak dobrać odpowiednią taśmę paroprzepuszczalną do specyficznych warunków montażu?
Firma Soudal, która opracowała system ciepłego montażu okien SWS, oferuje różne rodzaje taśm paroprzepuszczalnych, w zależności od warunków, w jakich przeprowadzany jest montaż okien. W skład oferty marki wchodzą m.in.:
- SWS Basic Outside UV – taśma paroprzepuszczalna z paskiem klejącym (taśma mocowana jest do muru przy pomocy kleju hybrydowego Soudafoil 360H, co ułatwia montaż okien w miejscu, gdzie nie można odpowiednio przygotować podłoża),
- SWS Extra Outside UV– taśma paroprzepuszczalna z pełnym klejem (umożliwia klejenie do podłoża w temperaturze do -12°C),
- SWS Universal Outside – taśma paroprzepuszczalna z paskiem klejącym i ścieżką butylu,
- SWS Vario Extra Black – taśma o zmiennym współczynniku Sd.
Jakie są zalety stosowania taśmy paroprzepuszczalnej w montażu okien?
Rezultatem zastosowania taśmy paroprzepuszczalnej i taśmy paroszczelnej przy instalacji stolarki jest ochrona materiału izolacyjnego w postaci pianki poliuretanowej przed degradacją, co przeciwdziała powstawaniu mostków termicznych wokół stolarki, a to z kolei przekłada się m.in. na wyższy poziom komfortu cieplnego w pomieszczeniach oraz niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie budynku.
Czy taśma paroprzepuszczalna jest niezbędna przy ciepłym montażu okien?
Wykonanie uszczelnienia wewnętrznego i zewnętrznego podczas montażu okien z wykorzystaniem Soudal Window System jest niezbędne, jeśli zależy nam na skutecznym i trwałym zabezpieczeniu miejsc osadzenia okien w ościeżu przed działaniem wilgoci, przy czym barierę ochronną dla pianki może nam zagwarantować nie tylko taśma paroizolacyjna do okien. Zarówno taśmy paroprzepuszczalne SWS, jak i taśmy paroszczelne SWS są elastyczne i wytrzymałe mechaniczne, ich atutem jest również łatwy montaż (nie jest wymagane zastosowanie żadnych specjalistycznych narzędzi), jednak warunkiem ich prawidłowego wyklejenia jest dokładne wyrównanie i ustabilizowanie otworu okiennego, co nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza w przypadku starych budynków. W tej sytuacji zalecane jest użycie płynnych membran Soudatight marki Soudal, które mogą być nakładane nawet na bardzo trudne podłoża, bez przeprowadzania czasochłonnych prac przygotowawczych. Portfolio elastycznych powłok Soudatight zawiera:
- powłokę Soudatight LQ do aplikacji dowolnym pędzlem malarskim,
- powłokę Soudatight SP do aplikacji za pomocą agregatu natryskowego bezpośrednio z opakowania,
- powłokę Soudatight SP Gun do aplikacji za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego).
Membrany Soudatight LQ i Soudatight SP są membranami wewnętrznymi (tzn. można je wykorzystać zamiast taśmy paroszczelnej SWS), natomiast membrana Soudatight Hybrid jest membraną zewnętrzną (czyli używaną zamiast taśmy paroprzepuszczalnej SWS). Ponadto firma Soudal oferuje membranę Soudatight WP do wodoszczelnego zabezpieczenia miejsc styku stolarki z podłogą na tarasach i balkonach (membrana ta jest odpowiednia do zastosowań wewnętrznychi zewnętrznych).
Jakie błędy mogą wystąpić podczas montażu taśmy paroprzepuszczalnej?
Chociaż aplikacja taśmy paroprzepuszczalnej lub taśmy paroszczelnej nie należy do trudnych zadań, to jednak podczas jego wykonywania można popełnić błędy. Do najczęściej spotykanych należą:
- nieprawidłowe przygotowanie podłoża przed przyklejeniem taśmy (powierzchniaotworu okiennego musi być równa i stabilna),
- nieprawidłowy montaż taśmy (jej oś podłużna powinna znajdować się na linii styku ościeżnicy i muru),
- niepozostawienie zakładu w narożnikach, który powinien wynosić około 4 cm,
- nieosłonięcie materiału izolacyjnego na całym obwodzie okna,
- nieoklejenie kotew użytych do montażu stolarki okiennej.