Budujesz lub remontujesz dom i nie chcesz popełnić błędu podczas prac termoizolacyjnych? Podpowiadamy, jakie materiały najlepiej sprawdzą się w konkretnej sytuacji.
O tym, czy wykonana w budynku warstwa ocieplenia będzie szczelna i trwała decyduje wiele czynników, w tym również rodzaj i jakość zastosowanych materiałów izolacyjnych. Kwestię tę warto dokładnie przemyśleć, ponieważ ewentualne mankamenty termoizolacji z pewnością będą rzutować na charakterystykę energetyczną obiektu, przyczyniając się m.in. do obniżenia komfortu cieplnego w pomieszczeniach, czy też zwiększenia kosztów ogrzewania w sezonie zimowym. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów izolacyjnych, a często wybieranym rozwiązaniem, jeśli chodzi o materiały tradycyjne, są zwłaszcza styropian oraz wełna mineralna. Coraz większą popularnością cieszy się natryskowa pianka poliuretanowa – nowoczesny materiał izolacyjny, za pomocą którego możliwe jest wyjątkowo szybkie wykonanie absolutnie szczelnej warstwy ocieplenia na różnych elementach budynku. Materiał ten odznacza się doskonałymi parametrami izolacyjności cieplnej, bez trudu dociera do wszelkich zakamarków i praktycznie eliminuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Należy jednak pamiętać, że istnieje kilka rodzajów natryskowej pianki poliuretanowej, które różnią się właściwościami i zakresem zastosowania. Podczas wyboru rodzaju pianki musimy mieć na uwadze szereg czynników, np. to, jaki element budynku zamierzamy zaizolować, czy prace będą prowadzone wewnątrz pomieszczeń czy na zewnątrz, a także zakres prac, tj. czy zależy nam jedynie na wzmocnieniu izolacji, czy też wykonujemy ją od podstaw. Wspomniane różnice omówimy szerzej na przykładzie pianek do natrysku opracowanych przez firmę Soudal, która oferuje:
- natryskową piankę poliuretanową Soudafoam SPF otwartokomórkową
- natryskową piankę poliuretanową Soudafoam SPF zamkniętokomórkową,
- piankę termoizolacyjną w sprayu do samodzielnej aplikacji.
Po które rozwiązanie należy sięgnąć w danej sytuacji?
Izolacja domu od wewnątrz
Do izolacji budynku od wewnątrz przeznaczona jest pianka Soudafoam SPF otwartokomórkowa. Jest ona paroprzepuszczalna (składa się głównie z komórek otwartych), dzięki czemu zapobiega skraplaniu się pary wodnej na ocieplanych powierzchniach i powstawaniu pleśni. Pianka ta jest lekka i nie stanowi dodatkowego obciążenia dla konstrukcji, na którą jest aplikowana. Za jej pomocą skutecznie ocieplimy:
- ściany wewnętrzne,
- sufity,
- podłogi,
- poddasze (od wewnątrz).
Izolacja domu od zewnątrz
Pianka natryskowa Soudafoam SPF zamkniętokomórkowa znajduje zastosowanie przede wszystkim przy termoizolacji powierzchni zewnętrznych. Cechuje ją wytrzymałość i stabilność wymiarowa. Jest wodoszczelna, przy czym umożliwia migrację pary wodnej z wnętrza pomieszczeń na zewnątrz. Używa się jej głównie do izolacji:
- ścian zewnętrznych,
- dachów i stropodachów
- fundamentów.
Wzmacnianie warstwy izolacji
Zdarza się, że warstwa ocieplenia budynku wymaga wzmocnienia lub uzupełnienia. Doskonałe rozwiązanie w tej sytuacji stanowi pianka natryskowa w sprayu Soudal, która dostępna jest w dwóch wariantach: przystosowanym do aplikacji standardowym pistoletem do pian lub z wbudowanym aplikator Genius Gun. W obu przypadkach piankę nałożymy samodzielnie, bez pomocy fachowców (w przeciwieństwie do pianek Soudafoam SPF, których aplikacja wymaga wykorzystania specjalnego agregatu do natrysku). Natryskowa pianka w sprayu ma znakomitą przyczepność do typowych podłoży budowlanych (w tym do betonu, tynku, kamienia, drewna, płyt gipsowo-kartonowych, płyt włókno-cementowych) i doskonale sprawdzi się m.in. przy:
- izolacja termicznej i akustycznej przestrzeni o skomplikowanych kształtach (np. na poddaszach i w piwnicach),
- doszczelnianiu ścian, sufitów, nadproży i stolarki budowlanej,
- izolacji i wygłuszaniu przepustów rurowych i przejść instalacyjnych.