Prawidłowy (ciepły) montaż okien ma kluczowe znaczenie dla komfortowego użytkowania budynku. Nieszczelność na połączeniu okna ze ścianą oznacza brak ochrony przed chłodem, hałasem i wodą. Konsekwencją zawilgocenia materiału izolacyjnego jest powstanie mostków termicznych wokół okna i niekontrolowana ucieczka nawet 20% ciepła tą drogą.
Co to jest SWS?
Niezawodnym rozwiązaniem, które diametralnie poprawia efektywność energetyczną budynku, jest Soudal Window System (SWS), certyfikowany przez Instytut Techniki Budowlanej.

Soudal Window System umożliwia prawidłowy montaż trójwarstwowy stolarki okiennej (tzw. ciepły montaż okien), czyli skuteczne i trwałe uszczelnienie miejsc osadzenia okien w ościeżu. Soudal Window System skutecznie eliminuje ryzyko kondensacji pary wodnej w warstwie izolacji wokół okna i powstania mostka termicznego. Przez to skutecznie zapobiega stratom ciepła w budynku, przyczyniając się do znacznego obniżenia rachunków za ogrzewanie oraz poprawy klimatu wewnętrznego.
System ciepłego montażu okien opiera się na zasadzie „szczelniej wewnątrz, niż na zewnątrz” i polega na zastosowaniu podczas prac montażowych trzech współpracujących ze sobą warstw o ściśle określonych funkcjach: warstwy izolacji termicznej, uszczelnienia wewnętrzego oraz zewnętrznego.

Dlaczego warto zadbać o ciepły montaż?
Warstwy montażu
Poniższe przekroje okna prezentują poszczególne 3 warstwy. Poznaj funkcje każdej z nich.
- Warstwa 1
Zewnętrzna
Uszczelnienie paroprzepuszczalne złącza
- Warstwa 2
Środkowa
Izolacja termiczna i akustyczna złącza
- Warstwa 3
Wewnętrzna
Uszczelnienie paroszczelne złącza

Uszczelnienie paroprzepuszczalne złącza
Funkcją warstwy zewnętrznej w Soudal Window System jest zabezpieczenie warstwy środkowej, tj. pianki poliuretanowej przed wpływami atmosferycznymi, które mogą spowodować zawilgocenie pianki. Dzięki uszczelnieniu zewnętrznemu i wewnętrznemu warstwa środkowa pozostaje sucha i nie traci swoich właściwości izolacyjnych.
Odporność na czynniki zewnętrzne i zjawiska atmosferyczne, ochrona połączenia ościeżnicy z ościeżami przed tymi zjawiskami.
Ochrona złącza przed przedostawaniem się wody opadowej do wnętrza.
Odprowadzenie na zewnętrz wilgoci, która może znaleźć się w warstwie izolacji.

Izolacja termiczna i akustyczna złącza
W systemie ciepłego montażu okien SWS środkową warstwę izolacji wykonuje się z pianki poliuretanowej o doskonałych parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej, która dokładnie wypełnia szczelinę między ościeżem a ościeżnicą. Może jednak ulec degradacji, jeśli przeniknie do niej wilgoć. Stąd ogromne znaczenie ma zabezpieczenie warstwy izolacji z obu stron.
Izolacja termiczna i akustyczna połączenia stolarki z murem.
Współczynnik λ: 0,0345W/(m*K).
Bardzo niski wyliczeniowy współczynnik przewodności cieplnej Upia < 0,434 W/(m²K) dla złącza o głębokości zabudowy 82 mm.
Zdolność tłumienia hałasu dla 10-20 mm szczeliny dylatacyjnej Rw > 63 dB, Ra1 > Rw+C =63+(-1) > 62 dB , Ra2 > Rw+Ctr = 63+(-4) > 59 dB.

Uszczelnienie paroszczelne złącza
Celem uszczelnienia wewnętrznego w Soudal Window System jest ochrona warstwy środkowej przed wilgocią przenikającą z wnętrza budynku. Wykonuje się je z paroszczelnego materiału w postaci wewnętrznej taśmy okiennej SWS.
Oddziela paroszczelnie klimat wewnętrzny pomieszczenia od klimatu zewnętrznego. Ogranicza straty energii.
Eliminuje niekontrolowany przepływ powietrza.
Zapobiega powstawaniu przeciągów.Minimalizuje wykraplanie pary wodnej w obrębie połączenia.
Umożliwia uzyskanie współczynnika temperaturowego fRsi > 0,72.
Komponenty systemu SWS
Podczas montażu trójwarstwowego stolarki otworowej, nazywanym też szczelnym lub ciepłym montażem, wykorzystywane są trzy główne komponenty systemu SWS.


Pianka poliuretanowa – izolator termiczny i akustyczny
Funkcję izolatora termicznego i akustycznego w systemie szczelnego montażu okien SWS pełni wysokiej jakości pianka poliuretanowa Soudafoam, np. Flexifoam, która podczas aplikacji zwiększa swoją objętość i idealnie wypełnia szczelinę wokół okna.
Pianki montażowe z formułą zimową
Oferta pianek poliuretanowych z Soudal Window System obejmuje również pianki w wersji zimowej, które nie tracą swoich izolacyjnych właściwości, kiedy są aplikowane w minusowych temperaturach. Podobnie jak pianki z formułą letnią, charakteryzują się one znakomitą przyczepnością do typowych podłoży, jakie spotykamy w budownictwie, stabilnością wymiarów, szybkim czasem utwardzania oraz niską rozprężalnością. Pianki „zimowe”, tak jak pozostałe przystosowane są do aplikacji pistoletem. Dzięki specjalnej konstrukcji zaworu puszki – Duravalve – zachowują najwyższą wydajność przez cały okres przydatności do użycia. Zawór ten gwarantuje absolutną szczelność puszki z pianką, jest odporny na działanie chemikaliów i czynników atmosferycznych, nie blokuje się i nie skleja.
Taśmy paroizolacyjne – rozwiązanie dla nowego i istniejącego budownictwa
Ponieważ jedynie sucha warstwa piany poliuretanowej odznacza się doskonałymi parametrami izolacyjnymi – należy ją odpowiednio zabezpieczyć specjalnymi taśmami paroizolacyjnymi, dzięki którym nie traci swoich parametrów użytkowych.
Przenikaniu wilgoci z wnętrza budynku do warstwy izolacji przeciwdziała taśma paroszczelna SWS. Z kolei taśma paroprzepuszczalna SWS działa na zasadzie jednostronnie przepuszczanej membrany – chroni piankę m.in. przed wodą opadową i promieniowaniem UV, umożliwiając zarazem migrację wilgoci na zewnątrz budynku.


Płynne membrany Soudatight – alternatywa dla taśm paroizolacyjnych
Alternatywą dla taśm są płynne membrany Soudatight, zalecane zwłaszcza podczas wymiany stolarki okiennej w istniejącym budownictwie oraz w budynkach zabytkowych.
Powłoki Soudatight są wysoce elastyczne, nie wymagają gruntowania podłoża i mogą być stosowane nawet na wilgotnych lub nieznacznie zapylonych powierzchniach. Ich zastosowanie może przyczynić się do znacznego skrócenia czasu prac montażowych.
Soudatight LQ to wzmocniona włóknami płynna membrana do zastosowań wewnętrznych, którą nanosi się dowolnym pędzlem malarskim. Soudatight Hybrid przeznaczona jest do zastosowań zewnętrznych, a nakłada się ją odpowiednim pistoletem. Natomiast Soudatight SP oraz Soudatight SP Gun są membranami do natrysku. Pierwszą aplikuje się za pomocą agregatu natryskowego bezpośrednio z opakowania, drugą – za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego.

Szczelność potwierdzona normami i badaniami
Płynne membrany Soudatight zostały pozytywnie zweryfikowane przez IFT w Rosenheim.
Testy zostały przeprowadzone w kilku etapach – początkowo szczelności połączenia na wodę i powietrze (zgodnie z EN 12114 i EN 1027) i kolejno testy starzeniowe i wytrzymałości mechanicznej oraz obciążenie wiatrem (zgodnie z normą EN 12211: 200 cykli ± 1000 Pa ujemnego/dodatniego ciśnienia wiatru).
Soudatight jest certyfikowanym komponentem budownictwa pasywnego.
Sposób wykonania
Instalacja okien w systemie Soudal SWS nie jest ani czasochłonnym, ani wysoce skomplikowanym procesem, ale powinna być wykonana przez wykwalifikowanych monterów.
Trójwarstwowy montaż okien z użyciem taśm paroizolacyjnych odbywa się w 6 krokach:
- przygotowanie podłoża (należy je wyrównać i w razie potrzeby zagruntować),
- przyklejenie taśm (paroszczelnej i paroprzepuszczalnej) do ościeżnicy,
- montaż mechaniczny ościeżnicy,
- wypełnienie pianką poliuretanową szczeliny między ościeżem i ościeżnicą,
- naklejenie na ościeże taśmy wewnętrznej (paroszczelnej),
- naklejenie na ościeże taśmy zewnętrznej (paroprzepuszczalnej).
W przypadku wymiany stolarki otworowej w starych, w tym również zabytkowych obiektach zalecane jest zastosowanie płynnych membran Soudatight zamiast taśm paroizolacyjnych. Membrany Soudatight, w przeciwieństwie do taśm paroizolacyjnych, mogą być nakładane nawet na nierówne podłoża, z którymi nierzadko mamy do czynienia w starym budownictwie. Wykorzystanie płynnych powłok Soudatight do uszczelnienia złącza okiennego podczas wymiany okien zdecydowanie przyspiesza ciepły montaż.
Montaż tradycyjny vs. ciepły
Soudal Window System jest kompleksowym rozwiązaniem, które gwarantuje prawidłowy montaż okien, minimalizując w rezultacie straty ciepła w budynku. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody instalacji okien, w ciepłym montażu materiał termoizolacyjny jest zabezpieczony przed szkodliwym działaniem wilgoci, dzięki czemu nie ulega on degradacji.
Okna z ciepłym montażem
funkcję izolatora termicznego i akustycznego pełni pianka poliuretanowa
pianka poliuretanowa stanowi jedną z trzech warstw uszczelnienia złącza okiennego
warstwa izolacji jest warstwą środkową, zabezpieczoną przed zawilgoceniem taśmami paroizolacyjnymi
funkcję uszczelnienia wewnętrznego (ochrona przed wilgocią z wnętrza budynku) pełni taśma paroszczelna
funkcję uszczelnienia zewnętrznego (ochrona przed opadami atmosferycznymi) pełni taśma paroprzepuszczalna
taśma paroprzepuszczalna pozwala migrować parze wodnej na zewnątrz budynku
Soudal Window System to niezawodny system ciepłego montażu okien. Szeroki wybór pianek poliuretanowych i taśm paroizolacyjnych, uzupełniony o płynne powłoki Soudatight umożliwia prawidłowy montaż okien w niemal każdych warunkach.
Masz pytanie odnośnie naszej oferty?
Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.