Zastanawiasz się, czy nadszedł już czas, by wymienić wysłużone okna na nowe? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, dlaczego nie należy odkładać tej sprawy na później.
Chyba można zaryzykować stwierdzenie, że większości z nas hasło: „wymiana okien” przywołuje na myśl takie obrazy, jak tabuny kurzu i pyłu, nieprzyjemny hałas, a nawet mieszkanie kątem u rodziny lub znajomych przez kilka dni, jeżeli w grę wchodzi wymiana wszystkich okien w większym budynku. Nie wspominając już o poważnym obciążeniu naszej kieszeni. Niezależnie jednak od tego, jak wyraziście nasza wyobraźnia odmalowuje niewygody i wyzwania związane z wymianą okien – nie zapominajmy, że w szerszej perspektywie jest to inwestycja ze wszech miar opłacalna. Przyjrzyjmy się bliżej podstawowym korzyściom, jakie przynosi realizacja tego przedsięwzięcia, a także rozwiązaniom, dzięki którym uporamy się z wymianą wysłużonej stolarki okiennej szybciej, niż moglibyśmy przypuszczać.
Wymiana okien – korzyści
Stare okna mogą być piękne, a jeśli zdobią rodzinny dom od wielu pokoleń – trudno odmówić im również tzw. wartości sentymentalnej. Jeżeli jednak kolejnej zimy przekonujemy się, żeod ich strony nieustannie bije nieprzyjemny chłód, i to również wtedy, gdy wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń źródła ciepła pracują pełną parą – musimy w końcu odważnie spojrzeć prawdzie prosto w oczy. Nieszczelne okna to niemały problem, który przekłada się nie tylko na komfort użytkowania domu czy mieszkania, ale także na jakość środowiska naturalnego oraz wydatki, jakie ponosimy w związku z ogrzewaniem. Dotkliwe straty ciepła możemy radykalnie ograniczyć, decydując się na nowe, energooszczędne wyroby oraz nowoczesną metodę ich montażu. Korzyści, jakie niesie ze sobą wymiana okien, w niedługim czasie uwidocznią się przynajmniej w trzech obszarach:
- opłaty za energię cieplną będą zdecydowanie niższe,
- pomieszczenia nie będą wychłodzone,
- nasz dom lub mieszkanie staną się bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego na skutek mniejszej emisji zanieczyszczeń.
Efekty te mówią same za siebie. Jak je osiągnąć?
Wymiana okien z zastosowaniem systemu SWS
Energooszczędne okna pomogą nam znacznie ograniczyć straty ciepła w budynku, przy czym jakość stolarki musi iść w parze z jakością jej montażu. Jeżeli nie zadbamy o prawidłowe uszczelnienie styku okna ze ścianą zewnętrzną, to ciepło może nadal uciekać w sposób niekontrolowany przez mostki termiczne wokół okna. W jaki sposób zapobiec ich powstawaniu? Odpowiedzią jest Soudal Window System (SWS) – szczelny montaż stolarki otworowej (nazywany również „ciepłym”), który stanowi gwarancję skutecznego zabezpieczenia miejsc osadzenia okna w ościeżu.
System SWS określa się także mianem trójwarstwowego systemu montażu stolarki, ponieważ uszczelnienie styku okna z murem składa się tutaj z trzech poziomów:
- warstwy środkowej – wykonuje się ją przy pomocy pianki poliuretanowej, która pełni funkcję izolatora termicznego i akustycznego,
- warstwy wewnętrznej – jej celem jest ochrona pianki poliuretanowej przed działaniem wilgoci z wnętrza budynku, a wykonuje się ją przy pomocy taśmy paroszczelnej SWS lub płynnej membrany Soudatight,
- warstwy zewnętrznej – jej celem jest zabezpieczenie warstwy izolacji przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak woda opadowa czy promieniowanie słoneczne, a wykonuje się ją przy pomocy specjalnych taśmy paroprzepuszczalnej SWS lub płynnej membrany Soudatight (co istotne, uszczelnienie zewnętrzne umożliwia odprowadzenie pary wodnej z pomieszczeń na zewnątrz).
Jeżeli chodzi o wymianę okien, zwłaszcza w starszych obiektach, to rekomendowane jest zastosowanie płynnych membran Soudatigh do wykonania zewnętrznej i wewnętrznej warstwy ocieplenia. Wynika to z faktu, że o ile naklejenie taśm SWS wymaga odpowiedniego przygotowania otworu okiennego (podłoże powinno być dokładnie wyrównane i ustabilizowane), o tyle aplikacja płynnych membran Soudatight pozwala pominąć ten etap prac przygotowawczych, tj. membrany mogą być nakładane również na nierówne podłoża, a zazwyczaj z takimi mamy do czynienia w starszych budynkach. Dzięki temu wymiana stolarki okiennej przebiega niezwykle sprawnie i szybko.
Dofinansowanie do wymiany okien
Kolejnym argumentem, który przemawia za wymianą wysłużonych okien na nowe, jest możliwość uzyskania zwrotu części kosztów, jakie zostały poniesione w związku z tym przedsięwzięciem. Przykładem programu, w ramach którego właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą obecnie starać się o dofinansowanie na zakup i montaż stolarki okiennej, jest „Czyste Powietrze”. Wnioski o dofinansowanie z programu przyjmowane są do końca czerwca 2027 roku.