Ciepły montaż stolarki okiennej eliminuje ryzyko powstania mostków termicznych wokół okna i w efekcie diametralnie poprawia charakterystykę energetyczną budynku. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polegają różnice pomiędzy ciepłym a tradycyjnym montażem okien.
Ważny etap budowy domu stanowią prace termoizolacyjne, których celem jest zabezpieczenie budynku przed niekontrolowanymi stratami ciepła. Najwięcej ciepła ucieka m.in. przez nieszczelne okna. Co istotne, straty te generowane są nie tylko przez niskiej jakości stolarkę okienną, ale również przez błędy montażowe, przede wszystkim zaś przez niewłaściwe uszczelnienie styku okna z murem. Błędu tego możemy uniknąć, stosując ciepły montaż okien z wykorzystaniem systemów Soudal Window Installation (SWI) oraz Soudal Window System (SWS). Na czym polega ciepły montaż okien i czym różni się od montażu tradycyjnego?
Jakie są wady tradycyjnego montażu okien?
Tradycyjny montaż okien to taki montaż, w którym do uszczelnienia styku stolarki ze ścianą zewnętrzną wykorzystywana jest wyłącznie pianka poliuretanowa. Pianka, którą wypełnia się szczelinę między oknem a murem, pełni funkcję termoizolatora. Ponieważ nie jest osłonięta żadnym dodatkowym materiałem uszczelniającym, stosunkowo łatwo może przeniknąć do niej wilgoć ze strony wnętrza budynku lub jego otoczenia. Niestety na skutek zawilgocenia nawet najwyższej jakości pianka poliuretanowa ulega z czasem degradacji i traci swoje właściwości izolacyjne, czego rezultatem jest powstanie mostków termicznych wokół okna.
Co to jest ciepły montaż okien?
W ciepłym montażu okien z wykorzystaniem systemów Soudal Window Installation oraz Soudal Window System ryzyko ucieczki ciepła przez okna jest praktycznie wyeliminowane.SWI to system do montażu okna w warstwie ocieplenia, który został certyfikowany przez Passive House Insitut. Stolarka instalowana jest tutaj bezpośrednio na specjalnej ramie z materiału GFPR o bardzo niskim przewodnictwie cieplnym, co ogranicza konieczność użycia metalowych wsporników, będących główną przyczyną powstawania mostków termicznych wokół okna. System ten może być wykorzystany w przypadku wszystkich typowych profili okiennych i doskonale sprawdzi się zarówno w nowych, jak i remontowanych budynkach. Co istotne, warunkiem skuteczności SWI jest stosowanie go łącznie z systemem do warstwowego montażu okien Soudal Window System. System warstwowego montażu okien Soudal Window System został opracowany w taki sposób, aby gwarantował trwałe i skuteczne uszczelnienie miejsc osadzenia stolarki okiennej w ościeżu, czyli miejsc, w których materiał termoizolacyjny w postaci pianki poliuretanowej jest szczególnie podatny na zawilgocenie.
Jakie materiały są stosowane w ciepłym montażu okien?
Żeby zapobiec zawilgoceniu termoizolatora, podczas montażu okien w technologii Soudal Window System do uszczelnienia styku stolarki ze ścianą wykorzystuje się trzy współpracujące ze sobą warstwy:
- warstwę środkową, wykonaną z pianki poliuretanowej, która pełni rolę materiału izolacyjnego,
- warstwę zewnętrzną, wykonaną z taśmy lub płynnej membrany paroprzepuszczalnej (warstwa ta chroni materiał izolacyjny przed działaniem wilgoci ze strony zewnętrznej muru, umożliwiając przy tym odprowadzenie pary wodnej z wnętrza budynku na zewnątrz),
- warstwę wewnętrzną w postaci taśmy lub płynnej membrany paroszczelnej (warstwa ta przeciwdziała wnikaniu wilgoci z wnętrza budynku do materiału izolacyjnego).
Dzięki wykorzystaniu materiałów paroizolacyjnych, tj. taśm lub membran paroszczelnych i paroprzepuszczalnych warstwa pianki poliuretanowej pozostaje sucha i nie ulega degradacji na skutek działania wilgoci.
Czym różni się ciepły montaż okien od tradycyjnego?
Doszczelnienie warstwy termoizolacji przy pomocy specjalnych taśm paroizolacyjnych lub płynnych membran odróżnia ciepły montaż okien od montażu tradycyjnego. Jak już wspomniano, tradycyjny montaż okien polega na wykorzystaniu pianki poliuretanową w roli materiału termoizolacyjnego, który nie zostaje dodatkowo zabezpieczony ani ze strony wewnętrznej, ani zewnętrznej, wskutek czego z czasem pianka ulega zawilgoceniu i traci swoje właściwości. Innymi słowy, w przypadku tej metody złącze okienne zabezpieczone jest przy użyciu wyłącznie jednej warstwy, która nie jest wystarczająca, aby przeciwdziałać ucieczce ciepła tą drogą.
Dla odmiany w ciepłym montażu okien Soudal Window System pianka poliuretanowa stanowi jedną z trzech warstw uszczelnienia złącza okiennego. Pozostałe dwie warstwy skutecznie chronią piankę od strony wewnętrznej i zewnętrznej budynku, dzięki czemu do pianki nie wnika wilgoć i w rezultacie straty ciepła w budynku są diametralnie ograniczone. Decydując się na ten system, możemy nie tylko odczuwalnie zmniejszyć nasze rachunki za ogrzewanie, ale również obniżyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery podczas zimowych miesięcy.
Taśma czy płynna membrana?
W systemie Soudal Window System do zabezpieczenia pianki poliuretanowej stosowane są bądź taśmy paroizolacyjne SWS, bądź płynne membrany Soudatight. Która opcja będzie najlepszym rozwiązaniem w konkretnej sytuacji?
- taśmy paroizolacyjne SWS – ich naklejenie wymaga uprzedniego przygotowania podłoża, które powinno być maksymalnie równe i stabilne, przez co najczęściej stosowane są w nowym budownictwie; co ważne, niektóre rodzaje taśm SWS mogą być nakładane nawet przy minusowych temperaturach, co umożliwia montaż okien w technologii SWS również zimą,
- płynne membrany Soudatight – mogą być aplikowane nawet na nierówne podłoże, dzięki czemu dokładne przygotowanie otworu okiennego nie jest w tym przypadku konieczne; rozwiązanie to rekomendowane jest szczególnie przy wymianie stolarki okiennej w starszym budownictwie.
Jakie są główne etapy ciepłego montażu okien?
Instalacja okna w technologii Soudal Window System z wykorzystaniem taśm okiennych składa się z następujących etapów:
- przyklejenie taśm SWS do ościeżnicy,
- mechaniczny montaż stolarki (zgodnie z zaleceniami producenta),
- wypełnienie szczeliny między ościeżem a ościeżnicą przy pomocy pianypoliuretanową,
- przyklejanie taśmy wewnętrznej do muru,
- przyklejanie taśmy zewnętrznej do muru,
- zabezpieczenie taśmy zewnętrznej przed wpływami atmosferycznymi (np. tynkiem).
Przed rozpoczęciem montażu okna w systemie Soudal Window System należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Ościeże powinno być równe i stabilne, inaczej prawidłowe ułożenie taśm paroizolacyjnych nie będzie możliwe. W przypadku nierównych podłoży konieczne jest ich wyrównanie zaprawą murarską.
Jak ciepły montaż okien wpływa na energooszczędność budynku?
Ciepły montaż stolarki skutecznie przeciwdziała ucieczce ciepła przez okna, co znacząco poprawia charakterystykę energetyczną budynku. Innymi słowy, ogrzane powietrze pozostaje wewnątrz pomieszczeń, a urządzenia grzewcze nie muszą pracować ponad potrzebę w sezonie zimowym.
Jakie korzyści przynosi ciepły montaż okien w porównaniu do tradycyjnego?
Główną zaletą ciepłego montażu okien jest zatem ograniczenie do minimum ryzyka powstania mostków termicznych wokół stolarki. Przekłada się to m.in. na wyższy komfort cieplny wewnątrz pomieszczeń, niższe rachunki za ogrzewanie i/lub chłodzenie budynku, a także redukcję zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.
Czy ciepły montaż okien jest bardziej kosztowny niż tradycyjny?
Ciepły montaż okien jest droższy od tradycyjnego, a ostateczny wydatek związany z tą inwestycją zależy od takich czynników, jak np. wielkość okna, jego rodzaj oraz umiejscowienie. Jednak poniesione wydatki szybko się zwrócą dzięki znacznie niższym rachunkom za energię cieplną, które w przyszłości będą nadal generować duże oszczędności.
Kiedy warto zainwestować w ciepły montaż okien?
Ciepły montaż okien z wykorzystaniem systemów SWI i SWS jest rekomendowany w szczególności w przypadku budynków pasywnych, w którym zapotrzebowaniu na energię nie może wynieść więcej niż 15 kWh/m²/rok.
Jakie są najczęstsze błędy przy montażu okien i jak ich unikać?
Ciepły montaż okien bezwzględnie powinien być wykonany przez wykwalifikowanych fachowców. Inaczej narażamy się na kosztowne błędy, do których należą w szczególności:
- wykonanie nieciągłej warstwy izolacji przy pomocy pianki poliuretanowej,
- niewłaściwe przygotowanie otworu okiennego (zwłaszcza przed naklejeniem taśmy okiennej SWS)
- nieprawidłowe przyklejenie taśmy (jej oś podłużna musi znajdować się na linii styku ościeżnicy i muru),
- nieprawidłowe osłonięcie pianki materiałem paroizolacyjnym (pianka musi być osłonięta na całym obwodzie okna),
- nieoklejenie kotew użytych do mechanicznego zamocowania stolarki.