Wysokie straty energetyczne w budynku bardzo często są wynikiem nieprawidłowego montażu stolarki okiennej. Najwyższe parametry izolacWysokie straty energetyczne w budynku bardzo często są wynikiem nieprawidłowego montażu stolarki okiennej. Najwyższe parametry izolacyjności złącza okiennego pozwali nam uzyskać system SWI (Soudal Window Installation), czyli montaż okien w warstwie ocieplenia, który jest odpowiedni nawet dla budynków pasywnych. Soudal WindowInstallation jest w pełni kompatybilny z systemem SWS (Soudal Window System) i razem z nim powinien być stosowany. W poniższym artykule odpowiadamy na pytania, jakie są podstawowe założenia ciepłego montażu okien i jak przebiega instalacja stolarki z wykorzystaniem tej technologii.yjności złącza okiennego pozwali nam uzyskać system SWI (Soudal Window Installation), czyli montaż okien w warstwie ocieplenia, który jest odpowiedni nawet dla budynków pasywnych.
Poprawa charakterystyki energetycznej budynków stanowi priorytet europejskiej polityki w zakresie klimatu i energii. Jedną z głównych dróg ucieczki ciepła z budynku są nieszczelne okna. Z myślą o potrzebach nowoczesnego budownictwa firma Soudal opracowała Soudal Window System – system do warstwowego (inaczej szczelnego) montażu okien. System ten spełnia wymagania zawarte w kluczowych dokumentach dotyczących prawidłowego montażu okien, w tym wymagania wytycznych Instytutu Techniki Budowlanej, standardów EnEV, normy DIN 4108-7 oraz instrukcji montażu RAL. Soudal Window System skutecznie ogranicza straty ciepła przez okna, przy czym jeszcze lepsze efekty możemy osiągnąć dzięki wykorzystaniu systemu Soudal Window Installation do montażu okien w warstwie ocieplenia(tzw. ciepły montaż okien), który posiada certyfikat Passive House Institute i jest w pełni zintegrowany z systemem SWS.
Na czym polega ciepły montaż okien?
Montaż okien w warstwie ocieplenia odbywa się z wykorzystaniem specjalnej ramy montażowej SoudaFrame SWI, wykonanej z materiału GFPR. Materiał GFPR jest tworzywem sztucznym wzmocnionym włóknem szklanym, który charakteryzuje się bardzo niskim przewodnictwem cieplnym, wyjątkową wytrzymałością i lekkością. Zastosowanie ramy SoudaFrame SWI pozwala radykalnie ograniczyć liczbę łączników mechanicznych, które stanowią główną przyczynę powstawania mostków termicznych wokół stolarki. W rezultacie ciepły montaż okien daje gwarancję maksymalnie skutecznego uszczelnienia styku stolarki ze ścianą zewnętrzną.
Jakie są kroki w procesie ciepłego montażu okien?
Jednym z kluczowych etapów ciepłego montażu okien z zastosowaniem systemu SWI jest montaż ramy SoudaFrame, która składa się z elementów w kształcie litery „L”. Do ich połączenia używane są metalowe narożniki, które umieszcza się we wpustach i zabezpieczametalowym wkrętem. Złożoną ramę mocuje się następnie do lica ściany konstrukcyjnej za pomocą specjalnego kleju-uszczelniacza hybrydowego Soudaseal SWI. W dalszej kolejności w ramie montażowej instalowane jest okno – w tym celu wykorzystywane są uniwersalne kliny dystansowe. Co istotne, po mechanicznym montażu okna należy je prawidłowo uszczelnić.
System do szczelnego montażu okien SWS
Uszczelnienie styku okna z murem powinno być tak wykonane, żeby materiał termoizolacyjny wokół stolarki pozostał suchy i żeby możliwa była migracja wilgoci, która gromadzi się wewnątrz złącza okiennego, na zewnątrz budynku. Stąd SWI należy stosować łącznie z systemem montażu okien SWS (Soudal Window System), w którym warstwa termoizolacji zabezpieczona jest przed zawilgoceniem specjalnymi taśmami okiennymi lub płynnymi membranami . Mówiąc inaczej, do uszczelnienia złącza okiennego w technologii Soudal Window System wykorzystywane są trzy współpracujące ze sobą warstwy:
- warstwa wewnętrzna,
- warstwa środkowa,
- warstwa zewnętrzna.
Jakie materiały są potrzebne do wykonania ciepłego montażu okien?
Każda warstwa pełni określone funkcjei wykonana jest z odpowiedniego materiału. Są to odpowiednio:
- taśma okienna lub płynna membrana o właściwościach paroszczelnych,
- pianka poliuretanowa o doskonałych parametrach izolacyjności cieplnej,
- taśma okienna lub płynna membrana o właściwościach paroprzepuszczalnych.
Uszczelnienie wewnętrzne
Rolą uszczelnienia wewnętrznego jest ochrona warstwy izolacji przed przenikaniem do niej wilgoci z wnętrza budynku. Gwarancję szczelnej bariery paroizolacyjnej daje użycie taśmy wewnętrznej SWS. W ofercie taśm wewnętrznych SWS znajdują się m.in.:
- SWS Universal Net Inside (włóknina z paskiem klejącym, ścieżką butylu i siatką),
- SWS Alu Plus Inside (włóknina z dodatkową folią aluminiową i pełnym klejem),
- SWS Extra Inside (włóknina z pełnym butylem).
Do wykonania uszczelniania wewnętrznego możemy użyć również płynnej membranySoudatight LQ, którą nanosi się dowolnym pędzlem malarskim, lub membrany Soudatight SPdo natrysku.
Materiał izolacyjny
Podczas montażu okien w systemie SWS szczelinę między ościeżem a ościeżnicą wypełnia się sprężystą pianką poliuretanową, która kompensuje ruchy ościeżnicy związane ze zmianami temperatury lub wilgotności powietrza. Gama wysokiej jakości pianek poliuretanowych Soudal obejmuje m.in.:
- Flexifoam – niskoprężna, superelastyczna pianka pistoletowa, która umożliwia wykonanie prac montażowych w zakresie temperatur od -10°C do +30°C,
- Soudafoam Classic – wysokowydajna pianka pistoletowa o regularnej strukturze komórkowej, dobrej izolacyjności termicznej i akustycznejoraz krótkim czasie utwardzania,
- Soudafoam Maxi – pianka o najwyższej wydajności i ekonomiczności użycia (do 65 litrów przy swobodnym spienianiu),
- Soudafoam Maxi Express – pianka, która charakteryzuje się najkrótszym czasem obróbki,
- Soudafoam Low Expansion – pianka zalecana w szczególności do montażu wielkogabarytowej stolarki okiennej.
Pianki poliuretanowe Soudal dostępne są w puszkach o pojemności 750 ml. Można je nabyć z tradycyjnym gwintem lub też z opatentowanym przez Soudal złączem bagnetowym typu CLICK.
Uszczelnienie zewnętrzne
Do wykonania uszczelniania zewnętrznego wykorzystywane są taśmy paroprzepuszczalne, które zabezpieczają piankę poliuretanową przed działaniem czynników atmosferycznych (w tym wody opadowej), są odporne na promieniowanie UV, a zarazem pozwalają na odprowadzanie wilgoci na zewnątrz budynku, w myśl podstawowej zasady warstwowego montażu okien, tj. zasady „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”. W skład szerokiej oferty taśm zewnętrznych SWS wchodzą m.in.:
- SWS Extra Outside UV (włóknina z pełnym klejem),
- SWS Basic Outside UV (włóknina z paskiem klejącym),
- SWS Universal Outside UV (włóknina z paskiem klejącym i ścieżką butylu),
- SWS Vario Extra Black (taśma o zmiennym współczynniku Sd),
- SWS Fasada Extra (taśma do do hydroizolacji połączeń płyt podkonstrukcji elewacji ze ścianą.
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie płynnej membrany Soudatight Hybrid, którą nakłada się odpowiednim pistoletem (np. Jetflow 3 Sachet 600).
Jak przygotować otwory okienne przed montażem?
Prawidłowa aplikacja taśmy okiennej SWS lub płynnej membrany Soudatight wymaga odpowiedniego przygotowania otworu okiennego. O ile taśmy SWS powinny być nakładane na maksymalnie wyrównane i ustabilizowane podłoże, o tyle membrany Soudatight mogą być aplikowane nawet na nierówne i lekko zapylone powierzchnie, dzięki czemu lepiej sprawdzają się podczas wymiany stolarki w starszych budynkach.
Jakie są zalety ciepłego montażu okien w porównaniu do tradycyjnego?
W tradycyjnym montażu stolarki do uszczelniania okna wykorzystywana jest wyłącznie pianka poliuretanowa. Dzięki zastosowaniu taśm okiennych SWS lub płynnych membran Soudatight pianka jest skutecznie chroniona przed zawilgoceniem i nie ulega degradacji, co oznacza, że ryzyko powstania mostków termicznych wokół okna zostaje radykalnie zminimalizowane. Uszczelnienia wewnętrzne i zewnętrzne, które przez długi czas były lekceważone podczas instalacji stolarki, mają zatem kluczowe znaczenie dla jakości połączenia okna ze ścianą. Korzyścią, jaką daje ciepły montaż okien, jest optymalizacjaefektywności energetycznej budynku, a co za tym idzie m.in. niższe rachunki za ogrzewanie oraz wyższy komfort termiczny wewnątrz pomieszczeń.
Czy warto zlecić ciepły montaż okien profesjonalistom?
Ciepły montaż okien jest zadaniem przeznaczonym dla fachowców – prawidłową instalację okien z wykorzystaniem SWI i SWS mogą przeprowadzić wyłącznie certyfikowani wykonawcy. W innym przypadku właściciele budynków narażeni są na kosztowne konsekwencje potencjalnych błędów montażowych.
Jakie błędy najczęściej popełnia się podczas ciepłego montażu okien?
Do często spotykanych błędów, którychnależy unikać w przypadku ciepłego montażu okien, należą przede wszystkim:
- niezachowanie prawidłowego odstępu między ościeżem a ościeżnicą (odstęp ten powinien wynosić około 2-3 cm),
- brak ciągłości w warstwie ocieplenia wykonanej pianką poliuretanową,
- nieprawidłowe przygotowanie otworu okiennego przed przyklejeniem taśm paroizolacyjnych (co rzutuje na ich przyczepność),
- nieosłonięcie materiału termoizolacyjnego na całym obwodzie okna,
- nieprawidłowe zamocowanie taśmy okiennej (np. niepozostawienie zakładu w narożnikach, który powinien wynosić około 4 cm).
Jakie są koszty związane z ciepłym montażem okien?
Ostateczny koszt ciepłego montażu stolarki jest uzależniony od wielu czynników (np. rodzaju okna, jego wielkości czy umiejscowienia), ale z pewnością wiąże się z większymi nakładami finansowymi, niż ma to miejsce w przypadku montażu okna metodą tradycyjną. Niemniej oszczędności, jakie generuje w związku z ograniczeniem strat ciepła w pomieszczeniach, dają gwarancję szybkiego zwrotu kosztów początkowych oraz obniżenie tych, które ponosimy na skutek codziennego użytkowania budynku.