Nawet w funkcjonalnym i gustownie urządzonym domu lub mieszkaniu nie zaznamy spodziewanego odpoczynku, jeśli nie ochronimy się przed dobiegającym z zewnątrz hałasem. Dowiedz się, czym jest izolacyjność akustyczna i jak zadbać o ciszę we własnych czterech katach.
Współczesny świat jest nieprzewidywalny, zapędzony i… niezwykle głośny. Nadmiar dźwięków, nawet jeśli początkowo są one przyjemne dla ucha, bywa bardzo dokuczliwy. Sytuacje, gdy możemy spontanicznie uciec do głuszy i bezpiecznie rozładować napięcie wywołane akustycznym „przebodźcowaniem”, zdarzają się rzadko, zwłaszcza w przypadku mieszkańców dużych miast. Nic więc dziwnego, że większość z nas wybiera inne rozwiązanie, a mianowicie zaszywa się w prywatnej, domowej przestrzeni. Niestety, ruchliwa ulica za oknem, sfrustrowani sąsiedzi czy stęskniony za właścicielem pies w mieszkaniu obok czasami sprawiają, że nasze wyobrażenie o domu jako cichej oazie znika jak kamfora. Na szczęście możemy skutecznie bronić się przed hałasem, a kluczem do sukcesu jest efektywna izolacja akustyczna.
Czym jest izolacyjność akustyczna?
Ujmując rzecz najprościej, można powiedzieć, że izolacyjność akustyczna jest właściwością np. ścian czy okien w kontekście przenikania przez nie różnych dźwięków. Im mniej hałasu przez nie się przedostaje, tym wyższymi parametrami izolacyjności akustycznej mogą się pochwalić. O tym, czy nasz dom jest odporny na hałas, decyduje jednak nie tylko jakość szyb czy też materiałów, z których wykonano ściany. Komfort akustyczny w dużej mierze zależy również od jakości warstwy ocieplenia budynku.
Jakie materiały są najskuteczniejsze w izolacji akustycznej?
Bardzo dobrym materiałem izolacyjnym akustycznym, jest wełna mineralna. Wełna mineralna skutecznie pochłania dźwięki, nie dopuszczając, z jednej strony, do przenikania hałasu z otoczenia budynku do wnętrza pomieszczeń, z drugiej strony – tłumi dźwięki generowane w samym budynku, zwiększając tym samym poziom prywatności mieszkańców. Pamiętajmy, że na rynku dostępny jest szeroki wachlarz płyt z wełny mineralnej, które różnią się między sobą parametrami użytkowymi, a płyty z wełny mineralnej do izolacji akustycznej powinny odznaczać się odpowiednią gęstością i grubością. Podczas wyboru odpowiedniego rozwiązania warto skorzystać z porady profesjonalisty.
Do znakomitych materiałów izolacyjnych akustycznych należy także naturalny korek. Dodatkową zaletą podłogowych i ściennych płyt korkowych jest ich stosunkowo łatwymontaż, który możemy wykonać sami, zaopatrując się w odpowiedni klej. Sprawdzonym klejem do płyt korkowych jest klej 22A firmy Soudal. Ten klej w paście ma znakomitą przyczepność do typowych porowatych podłoży budowlanych (w tym do tynku, betonu i drewna) i wyróżnia się wysoką siłą spajania. Nie zawiera rozpuszczalników i nie wydziela przykrych zapachów. Jest gotowy do użycia i może być stosowany na podłożach z ogrzewaniem płaszczyznowym.
Kolejnym materiałem, który wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami izolacyjności akustycznej, jest pianka poliuretanowa przeznaczona do wypełniania szczelin dylatacyjnych podczas instalacji stolarki budowlanej, w szczególności pianka Flexifoam firmy Soudal, wykorzystywana jako materiał izolacyjny podczas ciepłego montażu okien w technologii Soudal Window System (SWS). Poza gwarancją najwyższej izolacyjności termo-akustycznej, do zalet pianki Flexifoam należą również superelastyczność oraz możliwość stosowania systemu SWS praktycznie o każdej porze roku, ponieważ temperatura aplikacji Flexifoam wynosi od -10°C do +35°C.
Gdzie należy stosować izolację akustyczną w budynku?
Warstwę izolacji akustycznej warto wykonać na tych elementach budynku, która stwarzają ryzyko nadmiernego przenikania dźwięków z zewnętrza budynku do wnętrza lub odwrotnie.
Najczęściej izoluje się akustycznie:
- ściany zewnętrzne,
- ściany działowe,
- podłogi,
- stropy,
- poddasze użytkowe,
- złącza okienne.
Jakie są nowoczesne technologie i rozwiązania w izolacji akustycznej?
Materiałem termoizolacyjnym, który nie tylko doskonale zabezpiecza budynek przed stratami ciepła, ale ma także bardzo dobre właściwości akustoizolacyjne jest natryskowa pianka poliuretanowa. Z tego względu rozwiązanie to często stosowane jest do izolacji takich pomieszczeń, jak np. sale kinowe czy teatralne. Dzięki natryskowej metodzie aplikacji pianka z łatwością dociera do wszelkich zakamarków i miejsc, w którym tradycyjne materiały izolacyjne akustyczne byłyby niemożliwe do zastosowania. W rezultacie tworzy jednolitą, szczelną powłokę, która pozbawiona jest mostków termicznych (tj. miejsc, przez które może uciekać ciepło z pomieszczeń) i jednocześnie stanowi barierę dla dźwięków, zarówno z otoczenia budynku, jak i jego wnętrza.
W portfolio firmy Soudal znajdziemy dwa rodzaje natryskowej pianki termoizolacyjnej: SPF otwartokomórkową oraz SPF zamkniętokomórkową. Pierwsza znajduje zastosowanie wewnątrz budynku i powszechnie używana jest do izolacji:
- poddaszy,
- stropów,
- ścian (wewnątrz pomieszczeń).
Doskonałe właściwości wygłuszające pianki natryskowej SPF doceniają m.in. użytkownicy mieszkań na poddaszu, którzy mogą cieszyć się ciszą nawet w przypadku np. ulewnego deszczu.
Z kolei pianka zamkniętokomórkowa SPF przeznaczona jest głównie do ocieplania:
- dachów,
- ścian zewnętrznych,
- hal przemysłowych i budynków gospodarczych.
Ze względu na wysoką wodoodporność idealnie sprawdzi się również przy hydroizolacji fundamentów. Nowoczesne materiały izolacyjne akustyczne w postaci pianek poliuretanowych SPF zyskują coraz większą popularność m.in. ze względu na swoją skuteczność, a także możliwość szybkiego wykonania prac izolacyjnych (zazwyczaj wystarczy jeden dzień, żeby zrealizować całe przedsięwzięcie).
Jakie są praktyczne aspekty montażu izolacji akustycznej?
Z pewnością nikogo nie trzeba przekonywać, że hałas nie sprzyja dobremu samopoczuciu – codzienne, indywidualne doświadczenia wystarczą, aby przyznać tej tezie słuszność. Potwierdzają ją również liczne badania. Długotrwała ekspozycja na niepożądane dźwięki może skutkować m.in.:
- obniżoną umiejętnością koncentracji uwagi,
- mniejszą efektywnością podczas wykonywania różnych zadań (również zawodowych),
- większą podatnością na stres,
- bezsennością i nerwowością,
- ciągłym uczuciem zmęczenia.
Prawidłowa izolacja akustyczna domu ma zatem ogromny wpływ na komfort jego użytkowania oraz jakość naszego codziennego życia. Inwestując w niezawodny materiał izolacyjny, taki jak natryskowa pianka poliuretanowa, zabezpieczymy się przed hałasem i zadbamy o spokój w naszych czterech kątach.