Ciepły montaż okien jest nowoczesnym rozwiązaniem z zakresu instalacji i uszczelniania stolarki budowlanej, które skutecznie ogranicza straty energii w budynku, a także diametralnie poprawia parametry akustyczne złącza okiennego. Wyjaśniamy, czym wyróżnia się ten sposób montażu okien i dlaczego nazywany jest „ciepłym”.
Prawidłowo zamontowane okna mogą bez przeszkód pełnić swoje funkcje, w tym także chronić użytkowników budynku przed chłodem czy hałasem. Niestety, w następstwie błędów wykonawczych często dochodzi do powstania mostków termicznych na styku okna i ściany zewnętrznej, co w praktyce oznacza systematyczną ucieczkę ciepła z budynku.
Czym jest ciepły montaż okien i dlaczego warto go rozważyć?
Tzw. ciepły montaż okien jest metodą instalacji stolarki, gwarantującą trwałe i skuteczne uszczelnienie miejsc, w których osadzane są okna. Mówiąc dokładniej, uszczelnienie złącza okiennego składa się tutaj z trzech warstw (stąd montaż ten określany jest także warstwowym), co zapobiega zawilgoceniu i degradacji materiału izolacyjnego użytego podczas montażu. W rezultacie ciepło nie ucieka w sposób niekontrolowany przez okna i budynek charakteryzuje się wyższą efektywnością energetyczną.
Jakie są różnice między ciepłym montażem a tradycyjnymi metodami?
Zastosowanie trzech warstw do uszczelnienia styku ramy okiennej ze ścianą zewnętrzną odróżnia ciepły montaż okien od tradycyjnego montażu okien, w którym wykorzystywana jest tylko jedna warstwa uszczelnienia w postaci pianki poliuretanowej. Okno zainstalowane w sposób tradycyjny może szybko zacząć generować duże straty ciepła, jeśli pianka straci swoje właściwości izolacyjne na skutek zawilgocenia. Przykładem systemu do ciepłego montażu stolarki jest Soudal Window System (SWS), który oprócz pianki obejmuje specjalne materiały paroizolacyjne, chroniące piankę przed działaniem wilgoci i innych czynników atmosferycznych, takich jak wiatr czy woda opadowa. W celu osiągnięcia najwyższej izolacyjności termicznej złącza okiennego SWS powinien być stosowany łącznie z systemem Soudal Window Installation (SWI), tj. systemem do montażu stolarki w warstwie ocieplenia, czyli w warstwie termoizolacji.
Jakie materiały są używane w ciepłym montażu okien?
Firma Soudal opracowała Soudal Window Installation (SWI) z myślą o budownictwie pasywnym, w którym roczne zapotrzebowanie na energię powinno być niższe niż 15kWh/m². Montaż okien w warstwie ocieplenia odbywa się z wykorzystaniem specjalnej ramy z materiału GFPR (rama SoudaFrame SWI), która ogranicza liczbę łączników mechanicznych, odpowiedzialnych za powstawanie mostków termicznych wokół okna. Montaż okien w warstwie ocieplenia w technologii Soudal Window Installation umożliwia uzyskanie najlepszych parametrów izolacyjności miejsc styku okna ze ścianą zewnętrzną. Skuteczność tego systemu została potwierdzona certyfikatem Passive House Institute.
Po mechanicznym montażu stolarki na ramie SoudaFrame SWI należy zastosować SWS do uszczelnienia miejsc osadzenia okna w ościeżu. W systemie do ciepłego montażu okien SWS funkcję materiału termoizolacyjnego pełni – podobnie jak w tradycyjnym montażu stolarki – pianka poliuretanowa, która odznacza się bardzo dobrymi parametrami izolacyjności termicznej i akustycznej.
Wypełnienie pianką szczeliny między ościeżem a ościeżnicą jednak nie wystarczy, jeśli chcemy zyskać gwarancję trwałego i skutecznego uszczelnienia złącza okiennego. Pianka poliuretanowa może bowiem łatwo ulec degradacji w wyniku działania wilgoci. Aby warstwa izolacji pozostała sucha, należy ją zabezpieczyć taśmami paroizolacyjnymi, i to zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Funkcja taśmy zewnętrznej nie polega przy tym tylko i wyłącznie na ochronie warstwy izolacji przed wnikaniem do niej wilgoci – taśma ta pozwala również na odprowadzenie wilgoci z wnętrza złącza okiennego na zewnątrzbudynku.
W ten sposób system SWS spełnia podstawowe założenie ciepłego montażu, które brzmi:„szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”. Tylko dzięki zastosowaniu taśm paroizolacyjnych będziemy mieli pewność, że pianka poliuretanowa nie ulegnie zawilgoceniu, tzn. że jej parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej nie ulegną pogorszeniu.
Podsumowując, podstawowymi komponentami Soudal Window System są:
- pianka poliuretanowa, która pełni funkcję izolatora termicznego (warstwa środkowa),
- taśma paroizolacyjna, która zabezpiecza piankę poliuretanową przez wnikaniem wilgoci w wnętrza pomieszczeń (uszczelnienie wewnętrzne),
- taśma paroprzepuszczalna, która chroni piankę poliuretanową przed działaniem różnego rodzaju wpływów atmosferycznych (np. wiatr, promieniowanie UV, opady atmosferyczne), umożliwiając przy tym migrację pary wodnej na zewnątrz budynku (uszczelnienie zewnętrzne).
Wymiana okien w starym budownictwie
Zastosowanie taśm paroizolacyjnych wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, które powinno być równe i stabilne. W związku z tym wymiana okien z zastosowaniem ciepłego montażu w starym budownictwie wymagała stosunkowo dużych nakładów czasowych. Nowe możliwości w tym zakresie otworzyły płynne membrany Soudatight do uszczelniania złącza okiennego. Są one bardzo łatwe w aplikacji oraz mogą być stosowane nawet na nierównych i lekko zapylonych podłożach, dzięki czemu czas realizacji całego przedsięwzięcia jest znacznie krótszy.
Oferta płynnych membran Soudatight obejmuje:
- Soudatight Hybrid do zastosowań zewnętrznych (nakłada się ją odpowiednim pistoletem, takim jak Jetflow 3 Sachet 600),
- Soudatight LQ do zastosowań wewnętrznych (nanosi się ją dowolnym pędzlem malarskim),
- Soudatight SP do zastosowań wewnętrznych (aplikuje się ją za pomocą agregatu natryskowego bezpośrednio z opakowania),
- Soudatight WP – membrana do wodoszczelnego zabezpieczenia miejsc styku stolarki z podłogą na tarasach i balkonach, przeznaczona do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych.
Jakie są etapy ciepłego montażu okien?
Montaż okien z wykorzystaniem SWS powinien być wykonany przez certyfikowanych wykonawców. Jeżeli do uszczelnienia złącza zdecydowaliśmy zastosować taśmy okienne SWS, to proces ten składa się z 7 głównych etapów:
- przygotowanie podłoża i montaż ramy okiennej,
- przyklejenie taśm SWS do ościeżnicy,
- mechaniczny montaż stolarki (zgodnie z zaleceniami producenta)
- wypełnienie szczeliny dylatacyjnej pianą poliuretanową,
- przyklejanie taśmy wewnętrznej do muru,
- przyklejanie taśmy zewnętrznej do muru,
- zabezpieczenie taśmy zewnętrznej przed działaniem czynników atmosferycznych (np. tynkiem).
W przypadku instalacji nowych okien z zastosowaniem płynnych membran Soudatight, prace montażowe przebiegają następująco:
- odkurzenie ościeża i zabezpieczenie ościeżnicy taśmą malarską w celu ochrony ramy przed zabrudzeniem,
- mechaniczny montaż stolarki (zgodnie z zaleceniami producenta)
- wypełnienie pianką poliuretanową szczeliny między ramą okienną a murem,
- aplikacja płynnej membrany po wewnętrznej stronie przegrody,
- aplikacja płynnej membrany po zewnętrznej stronie przegrody.
Jakie korzyści niesie za sobą ciepły montaż okien?
Ciepły montaż okien znacząco ogranicza straty ciepła w pomieszczeniach, czego konsekwencją są niższe rachunki za ogrzewanie lub chłodzenie, wyższy komfort termiczny w budynku i korzystniejszy dla człowieka mikroklimat, a także niższa emisja szkodliwych substancji lotnych do atmosfery.
Ile kosztuje ciepły montaż okien i czy jest to opłacalne?
Ciepły montaż okien jest droższy niż montaż tradycyjny, jednak dzięki zminimalizowaniu strat energii cieplnej koszty inwestycji bardzo szybko się zwrócą, a rachunki za ogrzewanie będę niższe jeszcze przez długie lata, co zdecydowanie odczuje nasza kieszeń.